O szkole
Cała szkoła podstawowa funkcjonuje jako zwarta społeczność. Szkoła nasza jest wielką szansą dla uczniów zdolnych, ambitnych, a także nieśmiałych, nieprzebojowych, którzy w klasach o niewielkiej liczbie uczniów mogą otrzymać niezbędną pomoc i być właściwie ocenieni.
Szkoła Podstawowa to szkoła SPOŁECZNA – alternatywa dla szkół państwowych, często ograniczonych zbytnią biurokracją szkół i prywatnych, w których najważniejszy jest zysk właściciela.
Szkoła Podstawowa im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego jest szkołą niepubliczną prowadzoną przez stowarzyszenie (Społeczne Towarzystwo Oświatowe). Szkoła posiada uprawnienia szkoły publicznej, tzn. realizowany jest w niej ten sam materiał, co w szkołach publicznych (a w rzeczywistości – dużo więcej) a absolwent uzyskuje świadectwo równoznaczne ze świadectwem szkoły publicznej.
Szkoła działa nieprzerwanie od 1991 r. kształcąc i wychowując absolwentów o szerokiej wiedzy, potrafiących samodzielnie i krytycznie myśleć, odpowiedzialnych, świadomych swoich mocnych stron i możliwości. Otwieramy możliwości rozwoju i wyboru, wspieramy naturalną ciekawość i fascynację otoczeniem. Kładziemy nacisk na umiejętności społeczne, współpracę i budowanie relacji. Uczymy rozwijać wrażliwość, odkrywać własne zdolności, możliwości oraz budować na nich własną tożsamość i siłę. W działaniach wychowawczych skupiamy się na triadzie wartości: dzielność – odpowiedzialność – uspołecznienie.
Jesteśmy jedną ze szkół ogólnopolskiego stowarzyszenia
Triada wartości
Dzielność (Męstwo)
- codzienne wyzwania podczas zajęć i przerw – odwaga do wyrażania siebie,
- mierzenie się z konsekwencjami swoich działań (uwaga w dzienniku to za mało),
- wyjazdy naukowe i turystyczne (m.in. coroczne wyjazdy śródroczne, wyprawy rowerowe, wyjazdy zagraniczne – Anglia, Irlandia),
- samodzielność w realizacji zadań i wyzwań,
- występy, negocjowanie przywilejów.
Odpowiedzialność
- systematyczna nauka i osiągane wyniki,
- działalność Samorządu Uczniowskiego,
- udział w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach,
- dotrzymywanie terminów, reprezentowanie szkoły.
Uspołecznienie
- wolontariat w świetlicy środowiskowej,
- pomoc koleżeńska,
- akcje charytatywne na rzecz ludzi, zwierząt i środowiska.
Społeczne Towarzystwo Oświatowe
Społeczne Towarzystwo Oświatowe działa poprzez samodzielne koła terenowe (SKT). SKT 30 STO – organ, który prowadzi naszą szkołę – jest jednym z ponad 70 kół terenowych STO. Przedstawiciele kół i szkół spotykają się co roku na Konferencji Programowej STO i zdobywają nowe umiejętności podczas Wakacyjnej Szkoły STO. Co kilka lat, zgodnie z postanowieniami Statutu STO, delegaci z kół terenowych wybierają władze Społecznego Towarzystwa Oświatowego, w tym Zarząd Główny STO.
STO wspiera koła w prowadzeniu szkół. Stowarzyszenie działa również na rzecz poprawy jakości edukacji, zabiegając o to, by polska szkoła była nowoczesna, otwarta na świat i przyjazna uczniom. Przedstawiciele STO regularnie zabierają głos w sprawach ważnych dla polskiej szkoły, a stowarzyszenie konsultuje i opiniuje projekty aktów prawnych, dotyczących oświaty. STO wspiera także inicjatywy, które wzbogacają edukację dzieci, młodzieży i dorosłych.
Więcej informacji o Społecznym Towarzystwie Oświatowym znajdą Państwo na stronie internetowej stowarzyszenia.
Przykładowe projekty STO:
• Profesor Wnuczek,
• #Szkoła2030,
• #JaTyOnOff,
• Konferencja „Głowa w koronie”.
Patron
Joseph Conrad-Korzeniowski – żeglarz i pisarz. Urodzony w Berdyczowie (dzisiejsza Ukraina), mający polskich rodziców, Joseph Conrad-Korzeniowski był jednym z niewielu bardzo uczciwych twórców – zarówno w życiu, jak i pisaniu. Głoszone przez niego hasła wierności samemu sobie i własnym ideałom są wciąż aktualne (choć może niemodne…). Człowiek trzech kultur – polskiej, francuskiej i angielskiej, chyba najbardziej europejski ze wszystkich pisarzy, jakich wydała Polska. Conrad dużo podróżował i wnikliwie obserwował. Swoje refleksje zawarł w kilkudziesięciu zbiorach opowiadań i powieściach, w których wciąż przewijają się wartości: praca, obowiązek, honor, wierność, wytrwałość, poszukiwanie granic między dobrem a złem…